3 letá záruka 14 dní na vrácení zboží

Chladicí boxy a mrazáky: spolehlivé skladování čerstvých potravin a nápojů

Typy a varianty: spousta možností, ať už si chcete koupit elektrickou lednici s mrazákem nebo mrazák

Dávkovače čerstvých potravin lze rozdělit na dvě varianty: na jedné straně jsou to dávkovače, které jsou provozovány pasivně pomocí předem chlazených ledových balíčků, a na druhé straně zařízení, která mají elektrické připojení, a jsou tedy napájena aktivním zdrojem energie. Kromě toho je třeba obecně rozlišovat mezi funkcemi zmrazování a chlazení, jak vyplývá i z těchto pojmů.

Malý mrazák je napájen elektřinou a má zabudovanou termoelektrickou chladicí jednotku, která funguje stejně jako ve velké lednici nebo mrazáku. Lze je zapojit do 12V zásuvky v autě nebo obytném automobilu a v případě potřeby použít AC/DC adaptér. Pokud si chcete koupit lednici, kterou budete používat neustále, doporučujeme modely s absorpční technologií. Pracují energeticky úsporněji a tišeji a některé modely lze provozovat i na plyn, pokud není v blízkosti aktivní zdroj energie.

Funkce a vybavení - od malých chladicích boxů po velké mrazicí boxy

Při rozhodování o nákupu je třeba zvážit, co přesně a v jakém množství chcete v lednici skladovat. Větší verze, jako je 30litrová chladicí box, jsou také ideální pro rodinné a skupinové výlety, kde by menší 12litrové nebo 14litrové verze nenabídly dostatek prostoru.

Dále je třeba věnovat pozornost době chlazení a výkonu. Kompaktní, pasivně chlazené lednice mohou udržet zboží v nich uložené při správné teplotě přibližně 4 až 120 hodin. U těch, které jsou připojeny k napájecímu zdroji, dochází k průběžnému chlazení tak jako tak. Chladicí výkon se obvykle pohybuje mezi 13 a 22 °C v závislosti na okolní teplotě, proto by se měl odečíst od okolní teploty. Pokud v karavanu spíte vedle malé mrazáky, měli byste se také ujistit, že běží co nejtišeji. Modely s hlučností 30 dB jsou již relativně tiché, protože úroveň hlasitosti se přibližně rovná šepotu.

Mraznička o objemu 100 litrů přirozeně dosahuje mnohem nižších teplot než chladicí boxy. Tyto modely mohou mít také praktické funkce, jako je funkce mírného zmrazení nebo funkce proti zamrznutí. Obojí také omezuje tvorbu ledu na vnitřních stěnách a zajišťuje, že můžete pro skladování potravin využít skutečně celou vnitřní plochu. Modely s větší kapacitou lze použít i jako jediný nebo druhý mrazák v kuchyni. Pro střednědobé a dlouhodobé skladování, zejména v domácnostech, se doporučují modely s ještě větší kapacitou.

Na co si dát pozor při nákupu lednice s mrazákem ?

Ujistěte se, že obě mají dostatek místa pro vaše potřeby. Zvažte také, jak je zajištěn nepřetržitý přísun energie, zejména na cestách. Pokud hledáte kompaktní druhý spotřebič například do domácí kuchyně, sklepa nebo pokoje pro hosty, měli byste věnovat zvláštní pozornost také vzhledu. I zde na vás čeká široká nabídka: od nadčasových a decentně navržených spotřebičů až po barevné modely, které mají dokonce retro nádech.

Často kladené otázky

Při jaké teplotě okolí lze používat chladicí a mrazicí boxy?

Věnujte pozornost informacím na štítku výrobku. Většinu mrazáků lze používat při teplotách okolí mezi 16 a 38 °C, což znamená, že by nemělo být žádné výrazné omezení výběru, s výjimkou extrémních klimatických oblastí.

Jaká je vnitřní konstrukce elektrického chladiče?

Kompaktní spotřebiče na cesty mají obvykle jen jednu přihrádku, ale mohou mít i flexibilní vložky. Domácí modely mají často dvě nebo více přihrádek, a to i v kompaktní verzi.

Mohou chladicí boxy také udržovat jídlo teplé?

To platí pouze v případě, že je model vybaven funkcí keep-warm, která není standardní. Funkce udržování teploty je také skvělým pomocníkem při cestování, například pokud chcete v karavanu udržet teplé předem připravené jídlo.
Nahoru