Varné desky

Varná deska tvoří podstatu každé kuchyně. Tento spotřebič se přitom dělí na 3 základní typy, a to indukční, sklokeramické a plynové. Víte, jaké rozdíly mezi jednotlivými variantami spočívají?

Indukční varné desky

Fungování indukční varné desky spočívá na principu elektromagnetické indukce. Tímto způsobem přitom nevzniká teplo na varné desce, ale přímo v nádobě. Vzhledem k tomu se jedná o energeticky úspornou variantu. Regulace ohřevu je okamžitá. Na druhou stranu je třeba počítat s o něco vyšší pořizovací cenou. Indukční varnou desku lze zároveň používat pouze s feromagnetickým nádobím.

Sklokeramické varné desky

Tento typ varné desky funguje na principu topné spirály, která nahřívá zvolenou varnou desku. Prostřednictvím dotyku se poté toto teplo přenáší na dno hrnce či pánve. Přenos tepla je tedy rychlý a varné desky jsou zároveň cenově dostupnější.

Plynové varné desky

A konečně plynové varné desky fungují na principu spalování plynu. Jednotlivé plameny přitom ohřívají samotné dno nádoby. U těchto spotřebičů můžete zpravidla počítat s o něco nižší pořizovací cenou. Praktickou funkcí je zapalování, které je přítomné rovnou v knoflících. Varná deska však vyžaduje přípojku plynu a obtížněji se čistí.

Počet varných zón

Jednotlivé varné desky se liší i počtem varných zón. Standardně zde najdete 4, výjimkou však nejsou ani spotřebiče s 2 či 5 varnými zónami. U některých indukčních a sklokeramických desek jde dvě varné zóny propojit v jednu velkou a vytvořit tak dostatek prostoru pro umístění větších kousků nádobí. Nezapomeňte ke varné desce doplnit i digestoř.

Nahoru