3 letá záruka 14 dní na vrácení zboží

Příručka pro digestoře

Čistý vzduch!

Klarstein ve svém sortimentu nabízí velký výběr nejrůznějších digestoří, snadno můžete ztratit přehled. Ale žádné obavy - v naší příručce k digestořím Vám odpovíme na všechny otázky týkající se praktických domácích pomocníků. Objevte množství zajímavých informací, počínaje různými druhy digestoří, přes tipy na jejich údržbu a servis až k rozdílům a výhodám digestoří s vývodem par resp. recirkulačních digestoří.

Podskříňkové digestoře

C

UW60SF digestoř
stříbrný, 13,5 cm, 50 cm

Přejít na produkt

Podskříňkové digestoře jsou zpravidla menší a kompaktnější, co se Vám hodí zejména při instalaci a montáži. Můžete je namontovat bez problémů pod skříňky kuchyňské linky, které se nacházejí nad varnou plochou. Takto odpadají případné práce s přestavbou.

C

UW60BL digestoř
černá, 60 cm, 8,4 cm

Přejít na produkt

C

Purista digestoř
stříbrný, 60 cm, 15 cm

Přejít na produkt

Naše podskříňkové digestoře UW60SF, UW60BL, jakož i Purista se perfektně hodí do malých až středně velkých kuchyní. S výměnou vzduchu až do 3 metrů krychlových za hodinu jsou perfektní společníci na vaření do malých domácností!

Nástěnné digestoře

Nástěnné digestoře představují větší a silnější protiklad k podskříňkovým digestořím. Instalují se na stěnu nad varnou plochu, a přitom odsávají vznikající výpary a odvádějí je přes uzavřený okruh vzduchu ven z kuchyně.

B

Zola digestoř
stříbrný, 90 cm, 50 cm

Přejít na produkt

B

Zarah digestoř
stříbrný, 60 cm, 33,5 cm

Přejít na produkt

B

TR90WS digestoř
stříbrný, 90 cm, 87 cm

Přejít na produkt

Všechny digestoře
Najednou

Nyní prohlížet

Přestavitelné nástěnné digestoře

Přestavitelné nástěnné digestoře můžete rozšířením přestavět z provozu na odpadní vzduch na provoz s recirkulací. Značnou výhodu to má zejména v zimě. Zahřátý cenný vzduch by byl nasátý digestoří a vpuštěn by byl studený vzduch.

C

Lumio Primo retro digestoř
černá, 30 cm, 50 cm

Přejít na produkt

Přestavitelné digestoře od Klarstein můžete pomocí aktivních uhlíkových filtrů a jedním nastavením rychle změnit z odsávání odpadního vzduchu na recirkulační provoz. Pak můžete libovolně volit režim podle situace.

C

Lumio retro digestoř
champagne, 60 cm, 30 cm

Přejít na produkt

B

Lorea 60 digestoř
černá, 60 cm, 61 cm

Přejít na produkt

Důležité informace při koupi digestoře

1. Jak fungují digestoře

Vaření, pečení, zavařování a mnoho dalších patří ke kulinářským činnostem, které provádíme v kuchyni a při kterých vznikají výpary a zápachy jako vedlejší produkt. Kromě zápachu obsahují výpary často i částečky mastnoty, které cirkulují ve vzduchu. Tato kombinace představuje problém pro mnohé domácnosti bez digestoří. Pokud se o ně nepostaráte, usazují se výpary na zařízeních, nábytku a všech ostatních površích s negativními následky. Složité mastné povlaky a nepříjemné zápachy se jen velmi těžko odstraňují. Aby vůbec k tomu nedošlo, měla by být do kuchyně nainstalována digestoř. V ní nastává výměna vzduchu, jejímž konečným výsledkem je očistění vzduch od mastnoty a zápachů.

Rozlišujeme mezi dvěma typy digestoří:

a) digestoře s recirkulací vzduchu

U recirkulačních digestoří se jedná o nepřímou výměnu vzduchu. To znamená, že nasávaný vzduch z místnosti je vypouštěn zpět do téže místnosti. O úspěšnou výměnu vzduchu se stará aktivní uhlíkový filtr a filtr na mastnotu (tzv. tukový filtr). Aktivní uhlíkové filtry mají pozitivní vlastnost, že velmi dobře pohlcují zápachy. Na filtrech na mastnotu se zachycují mastné částečky. Nasávání a vypouštění vzduchu se uskutečňuje ve stejném kroku.

b) digestoře s odsáváním odpadního vzduchu

U digestoří s odsáváním odpadního vzduchu se jedná o přímou výměnu vzduchu. Digestoře s odsáváním odpadního vzduchu se montují v kuchyni na existující vzduchovou šachtu, protože touto šachtou se nasávaný vzduch odvádí ven a nový, čerstvý vzduch je do kuchyně vpouštěn přivaděčem vzduchu. Při tomto druhu výměny vzduchu si nemusíte dělat starosti s nepříjemnými pachy, tyto digestoře obsahují maximálně filtr na mastnotu, protože mastné povlaky stále představují problém i v odsávacích šachtách.

2. Jaká digestoř se hodí do mé kuchyně?

Kromě způsobu odvádění vzduchu nastává otázka, jak velká je kuchyň, do které bude digestoř nainstalována. Protože to přímo souvisí s potřebným výkonem.

Digestoř byste si neměli zvolit příliš velkou. Zaměřte se na možný hodinový průtok vzduchu, když digestoř pracuje na nejvyšším stupni. Nejdříve si vypočítejte objem vzduchu v kuchyni, na základě plochy a výšky stropu. V ideálním případě platí pravidlo, že znečištěný vzduch musí osm krát za hodinu projít filtry, aby se očistil od zápachů a mastnoty. Zohledníme toto základní pravidlo, vypočítáte potřebný výkon za hodinu na základě následující rovnice:

plocha kuchyně v m² * výška stropu v m * 8 = výkon v m³ za hodinu

Příklad: do kuchyně s plochou 20 m² a výškou stropu 2,5 m byste odpovídajícím k tomu měli dbát na digestoři, která dokáže filtrovat až 400 m³ za hodinu.

Také dbejte i na skutečnou šířku varné plochy a této šířce napasujte i digestoř. Pro varné plochy o šířce do 75 cm doporučujeme digestoř o šířce 90 cm. Nad varnou plochu s šířkou do 90 cm byste měli umístit digestoř o šířce 120 cm. Přesah digestoře do stran můžeme vysvětlit tím, že výpary z vaření nestoupají jen vertikálně nahoru, ale unikají i do stran. Aby se výpary zachycovaly efektivně, měly by mít digestoře přesah na každou stranu na varnou plochou.

Digestoře s prostorem pro hlavu

Nový trend mezi digestořemi představují takzvané digestoře s prostorem pro hlavu. Tyto mají šikmý design a nejsou jen opticky zajímavé, ale dodávají kuchyňské lince nový vzhled. Na první pohled byste při těchto spotřebičů neřekli, že se jedná o digestoř, protože nejsou viditelné žádné filtry na mastnotu. Vzduch je nasáván a přes štěrbinu v konstrukci nebo přes rám a následně filtrován. Tímto způsobem se filtry dají ještě jednodušší čistit než u běžných modelů.

Digestoře s prostorem pro hlavu zároveň snižují pravděpodobnost, že do nich narazíte, sice visí nad varnou plochou, ale eventuálně příznivě pro spotřebitele. Právě vyšší osoby ocení digestoře s prostorem pro hlavu.

Přestavitelné digestoře

Jakož i odsávací, tak i recirkulační digestoře mají své přednosti - kombinací obou dostanete perfektní řešení. Myslíme tím odsávací digestoře, které rozšířením (zpravidla o aktivní uhlíkový filtr) bez problémů změníte na recirkulační a naopak. Takto se negativum odsávací digestoře v zimě změní na její výhodu. Vzduch zahřátý radiátory zůstává v bytě.

3. Péče & servis digestoří

Součásti digestoře mají mírný stupeň opotřebení, neměli byste však čekat na poslední chvíli, abyste Váš digestoř dali do pořádku. Vnější a vnitřní plochy digestoře by se měly pravidelně čistit nezávisle od stupně použití, protože i zde se mohou usazovat částečky.

Filtry na mastnotu musí být v pravidelných intervalech čištěny nebo vyměněny. Pokud to neprovedete, klesá odsávací výkon digestoře a ještě navrch vzniká nebezpečí, že se mastný povlak na filtrech vznítí. Minimálně jedenkrát za měsíc se doporučuje se provést důkladné čištění.

Spotřebičům, které jsou vybaveny aktivním uhlíkovým filtrem, byste měli také v pravidelných intervalech vyměňovat filtry. Protože jejich hlavní úkol spočívá v zachycování pachových částic, není jejich interval výměny takový častý jako při filtrech na mastnotu.

Jako osvětlení jsou Vám k dispozici dvě varianty. Buď halogenové, nebo LED diodové osvětlení. LED osvětlení je přitom úspornější než modely s halogenovým osvětlením, ale jejich pořizovací cena je vyšší.

Samozřejmě v našem sortimentu najdeš pro každou digestoř vhodné příslušenství jako osvětlení, vyměnitelné filtry a moduly na přestavbu na recirkulaci.

Nahoru