Jak vybrat sušičku?

Jak si vybrat sušičku ovoce?

01. Jaké potraviny a v jakém množství chcete sušit?

Rozmyslete si, kolik a čeho plánujete sušit. Ať už jste vášnivý houbař, bylinkář nebo pěstitel, zamyslete se nad objemem sušených potraviny. Lépe tak odhadnete potřebnou velikost kapacity sušičky.

02. Velikost sušičky

Sušičky se prodávají v různých velikostech. Z pohledu samotného sušení jsou rozhodující dva faktory:
• Počet pater • Celková plocha sušení

Z praktického hlediska ale může rozhodovat i velikost sušičky samotné. Ty větší zaberou více místa v kuchyni či jiné místnosti. Někomu by na chatu vyhovovala větší, zatímco doma, v menším prostoru a s menší frekvencí sušení, postačí i menší sušička. Do komerčních nabídek nabízíme profesionální sušičku s kapacitou jediného sušení až do 85 kilogramů ovoce.

Produkt Počet pater Plocha sušení Hmotnost Rozměr (Š x V x H)
Master Jerky 24 24 ks 107 400 cm2 160 kg 70 x 140 x 88 cm
Fruit Jerky Pro 10 10 ks 14 400 cm2 14,1 kg 43,5 x 40,5 x 51,5 cm
Fruitcube 10 ks 9 250 cm2 4,2 kg 26 x 40 x 38 cm
Bananarama 6 ks 7 482 cm2 3,4 kg 29,5 x 29 x 43,5 cm
Fruitower D 5 ks 3 530 cm2 2,8 kg 30 x 30 cm (ØxV)

03. Regulace teploty

Různé potraviny vyžadují různou teplotu pro ideální proces sušení. Na nejnižší teploty se suší houby a bylinky, na vyšší ovoce a zelenina a na nejvyšší maso a ryby. Možnost regulace teploty mají již naše nejlevnější sušičky.

Potraviny Teplota sušení
Bylinky a houby 35-40 °C
Koření 40-45 °C
Ovoce a zelenina 50-55 °C
Maso a ryby 70 °C

04. Tvar sušičky

Sušičky se vyrábějí ve dvou tvarech: s kruhovým a hranatým podstavcem. V případě kruhových sušiček většinou platí, že pokud chcete vyjmout nejspodnější plát, musíte zdvihnout všechna patra nad ním. Při sušení vícero různých potravin s rozdílnou délkou sušení to tedy může být zbytečně pracné. Sušičky s hranatým půdorysem mívají zasouvací pláty, které fungují jako šuplíky. S jednotlivými patry tak můžete snáz manipulovat i v průběhu sušení. Ale i u některých hranatých sušiček se pláty vkládají do sebe jako u sušiček kruhových.

05. Výkon

U spotřebičů bývá klíčovým faktorem jejich výkon. Jinak tomu není ani u sušiček, i když při sezónním použití nemusí jít o nejpodstatnější faktor pro výběr. Sušičky značky Klarstein mají výkon od výkon od 250 W do 1000 W. Na sušení bylinek pohodlně stačí i výkon 250 W a výkon 500 W už postačí na téměř všechny ostatní potraviny.

O vysokou spotřebu elektrické energie se u sušení bát nemusíte. Standardní spotřeba sušičky se pohybuje okolo 0,1 až 0,5 kWh na vysušení jedné várky potravin.

Potraviny Ideální výkon
Bylinky, koření 250 W
Ovoce, zelenina a houby 500 W
Maso a ryby 650 W a víc

06. Sušicí pláty

Pokud plánujete sušit různé druhy potravin s rozdílnou velikostí naráz, určitě pro vás budou přínosné pláty s různou hustotou síta. Některé sušičky nemají všechny pláty identické. Například profesionální sušička Fruit Jerky Pro 10 nabízí pět plátů s řídce pleteným sítkem (s velikostí otvorů 2,2 x 2,2 cm pro velké kusy potravin) a zbývajících pět plátů má menší otvory (0,7 x 0,7 cm pro jemně nakrájené a drobné ovoce či houby). Bonusem je možnost zakoupení náhradního plátu, v případě, že došlo k poškození původního.

07. Materiál sušicích plátů

Sušicí pláty jsou vyráběny z plastu nebo nerezu. Plastové pláty jsou lehčí, ale stále existují zákazníci, kteří mají strach z plastového materiálu v kombinaci s potravinami a vysokými teplotami. Plasty v sušičkách však bývají vyrobené z nezávadného BPA free plastu. Kromě toho při sušení se nedosahuje nebezpečně vysokých teplot. Nerezové pláty jsou zdravotně nezávadné a pro kuchyni ideální. Dobře se s nimi manipuluje, ale většinou jsou sušičky s těmito pláty dražší.

08. Sušičky s časovačem

Časovač je u sušiček velkým pomocníkem. Přináší možnost nastavení časového limitu, po jehož uplynutí se spotřebič jednoduše vypne. Umožňuje tak potraviny sušit i přes noc. To je u některých potravin velkou výhodou, protože jejich sušení je časově náročnější. Například maso potřebuje k dobrému vysušení i více než 10 hodin. Tuto praktickou funkci mají sušičky Klarstein i nejnižší cenové kategorii, které koupíte již od 1059 Kč.

09. Hlučnost

Sušičky nepřispívají ke zvýšení hluku domácnosti. Ale jde o spotřebiče, které se pouští na několik hodin a často díky funkci časovače i v noci. A to je rozhodně doba, kdy chcete mít doma klid. Průměrně ale nedosahují sušičky hlučnosti vyšší než 20 dB, což můžeme srovnat s hlučností zvuků v přírodě při bezvětří.

10. Cena

Ne vždycky platí, že to dražší je automaticky i lepší. Zamyslete se, jak často chcete ovoce, zeleninu nebo houby sušit. Pokud jde o příležitostnou záležitost v menším objemu, nemá význam investovat do velkého a drahého produktu. Pokud jste houbař, pěstitel nebo vyznavač zdravého životního stylu a sušíte potraviny často, investice do kvalitního přístroje je asi na místě.

Nahoru