KLIMATIZACE SMART KLIMATIZACE SMART KLIMATIZACE SMART KLIMATIZACE SMART KLIMATIZACE SMART KLIMATIZACE

Příručka ke klimatizacím: Testy a srovnání

Klimatizace existují v různých velikostech a provedeních. Které zařízení je to nejlepší pro Váš domov, záleží na různých faktorech. Ukážeme Vám, na co musíte dávat při výběru pozor, jak si vybrat správnou velikost a jaké detaily hrají při porovnávání důležitou roli.

Kterou mašinkou ochladit váš domov?

Kalkulačka vám pomůže s výběrem a doporučí nejlepší produkty

Přejít na kalkulačku

Funkce a rozdíly různých klimatizací

Pokud se pobyt ve vlastním bytě během horkých letních měsíců stává obrovskou zátěží, začnou mnozí lidé uvažovat o koupi klimatizace. Výběr klimatizačních zařízení je velký a sahá od mobilních kompaktních klimatizací přes ochlazovače vzduchu a jednoduché ventilátory až po napevno namontované klimatizace do bytu nebo domu. Vybrat určité model klimatizace může být velkou výzvou. Na prvním a nejdůležitějším místě jsou Vaše individuální požadavky. Podle typu mohou chladící zařízení obsahovat mnohé dodatečné funkce, jako například čištění, zvlhčování vzduchu nebo funkce topení během zimních měsíců.


Podle druhu zařízení se liší i ve způsobu fungování, proto se jen těžko paušálně odpovídá na otázku, který model je ten nejlepší. Rozhodující jsou vždy určité faktory, jako Vaše individuální potřeby a dostupný rozpočet. Abyste se rozhodovali snadněji, nabízíme Vám následující obsáhlý pohled na výhody a nevýhody různých klimatizací a chladících zařízení a zároveň Vám vysvětlíme jejich funkce.

Ventilátory

Co bychom během některých teplých dní dali za příjemný vánek? Pokud se Vám zdá, že vzduch v kanceláři nebo doma prostě stojí, mohou být ventilátory nápomocné. Pomocí listů rotoru vytvářejí příjemný proud vzduchu, a pokud je postavíte před okno, mohou pomáhat při výměně vzduchu v místnostech, kde je dusno. Oproti mobilním klimatizacím nebo ochlazovačem, nemají žádný zabudovaný chladící mechanismus jako je vodní nádrž nebo chladicí akumulátory. Chlazení probíhá pouze prouděním vzduchu.

    Výhody

  • Malé nároky na místo
  • Jednoduchý provoz
  • Levnější než napevno montované zařízení
  • Mobilní

    Nevýhody

  • Omezený dosah
  • Žádné snížení teploty vzduchu

Stojanový ventilátor

Silent Storm

    Seznamte se

    Silent Storm se stará s 5 režimy ventilace a 10 intenzitami větru o osvěžující vánek při nízké hladině hluku.

    Objevte víc

    TOP vlastnosti

  • Obzvláště tichý: s 32 dB je takový tichý jako šeptání
  • Flexibilní: nastavitelná výška a sklon rotoru se zapínatelnou oscilací

Ochlazovač vzduchu

Skyscraper Ice 4-v-1

    Seznamte se

    Skyscraper je skutečně všestranný: funguje jako ventilátor a zároveň chladí, zvlhčuje a ionizuje vzduch.

    Objevte víc

    TOP vlastnosti

  • Chlazení díky 6 litrové nádrži na vodu
  • Ionizace vzduchu na odstranění zápachů a choroboplodných zárodků

Ochladzovač vzduchu

Snižování teploty vzduchu v místnosti probíhá na fyzikálním principu odpařování za studena. Ochlazovač je stavěn na principu ventilátoru: chlazení proudu vzduchu probíhá na přirozeném principu vypařování vody: 3v1 chladič nasává zezadu teplý vzduch a vede jej přes odpařovač. Voda mu odebírá teplo a výstupní proud vzduchu je chladnější. To přináší osvěžení pro tělo při každé činnosti. Vzduch je zároveň obohacen příjemnou vlhkostí, což zajišťuje úlevu během horkých dnů nebo v zimě při vzduchu z topení. Nádrž na vodu musíte pravidelně doplňovat. Dodatečně lze použít chladící akumulátory nebo kostky ledu. Především pro alergiky jsou ochlazovače velmi praktické, pokud mají zabudované vzduchové filtry.

    Výhody

  • Malé nároky na místo
  • Jednoduchý provoz
  • Levnější než napevno montované zařízení
  • Mobilní

    Nevýhody

  • Žádné snížení teploty vzduchu
  • Není vhodný pro regiony s vysokou vlhkostí vzduchu
  • Omezený dosah

Mobilní klimatizace

Pro tuto variantu se uchytilo také pojmenování Monoblock. Klimatizace nasaje teplý vzduch, pomocí kompresoru ho žene zabudovaným chladicím okruhem a ochlazený vzduch distribuuje do místnosti. Odpadový teplý vzduch odvede hadicí do exteriéru. Hadici můžete jednoduše vyvést ven přes pootevřené okno. Potřebný montážní materiál bývá zpravidla součástí dodávky a rozsáhlé stavební práce nejsou nutné. To, že můžete přenosnou klimatizaci jednoduše přenést a umístit do jiné místnosti, je rozhodující výhodou. Ovládání usnadňuje aplikace Klarstein, pomocí které klimatizaci nastavíte odkudkoliv.

    Výhody

  • Nenáročná na místo
  • Jednoduchá instalace na dveře nebo okno
  • Levnější než pevně montované zařízení
  • Ovládání pomocí aplikace Klarstein

    Nevýhody

  • Nutné umístění u okna nebo dveří
  • Vyšší spotřeba elektrické energie v dlouhodobém provozu
  • Není vhodný pro regiony s nízkou vlhkostí vzduchu

Kraftwerk Smart

10K klimatizácia

    Seznamte se

    Klimatizace Kraftwerk Smart 10K vám dopřeje příjemnou pohodu v kanceláři nebo obýváku i během těch nejteplejších letních dnů. Známou kombinaci klimatizace, ventilátor a odvlhčovač teď doplňují SMART funkce.

    Objevte víc

    TOP vlastnosti

  • Mobilní 3-v-1 zařízení se silným chlazením pro středně velké místnosti.
  • Jednoduché ovládání odkudkoliv díky aplikaci Klarstein

Split-klimatizace

Windwaker Eco

    Seznamte se

    Ideální klimatické podmínky ve vlastním bytě: split-klimatizace Windwaker Eco s třídou energetické účinnosti A ++/A +, průtokem vzduchu 610 m³/h a pěti různým režimům provozu Vám to umožní.

    Objevte víc

    TOP vlastnosti

  • Nastavení teploty mezi 16 a 30 °C
  • třída energetické účinnosti v režimu chlazení: A ++/režim topení: A +

Split-klimatizace

Tato varianta sestává ze dvou zařízení, z vnitřního a vnějšího. Vnitřní zařízení nasává vzduch z místnosti, následně ho filtruje a chladí. Druhé zařízení je umístěno venku a obsahuje chladící kompresor. Obě zařízení jsou namontovány napevno a jsou spojeny hadicovou trubkou. Hlavní výhodou této varianty je tichý provoz, protože se hlučný kompresor nachází venku. U mnohých split-klimatizací je možná reverzní funkce, která umožňuje použití v zimě jako topení. Samotnou montáž byste měli přenechat zkušeným odborníkům.

    Výhody

  • Dvoudílný pracovní princip = zvýšený chladící výkon
  • Nízká hladina hluku v místnostech
  • Teplota v místnosti se dá dobře udržovat na konstantní úrovni
  • Často jsou vybaveny reverzní funkcí = použití jako topení

    Nevýhody

  • Nutná odborná montáž
  • Vyšší pořizovací náklady než mnohé mobilní klimatizace
  • Vyšší náklady na energii při používání jako topení

Výpočet chladicího výkonu (mobilních) klimatizací

Při důsledném výběru klimatizace musíme sledovat její výkon, náklady na provoz a znát, jak velkou místnost chceme vychladit. Výkon se udává v BTU nebo wattech, vždy je uvedený v návodu na obsluhu nebo na typovém štítku výrobku, cenu zase ovlivňuje množství tepelné energie, které zařízení odvádí za jednotku času.


Potřebný výkon klimatizace pro konkrétní místnost vypočítáte/vypočítáme takto:


Plocha místnosti v m2 X 60 W (při dobré izolaci a slabém slunečním záření) nebo plocha místnosti v m2 X 100 W (při špatné izolaci a silném slunečním záření)


Když máme místnost s rozlohou 20 m2, která je slabě izolovaná a nachází se na jižní fasádě objektu, na kterou během dne intenzívně svítí slunce, výpočet bude následovný:


20 m² x 100 W = 2000 W


Watty na BTU přepočítáte velmi jednoduše, protože 1 kW = 3412,14 BTU, tedy v našem příkladu:


2000 W = 2 kW = 6 824,28,14 BTU


Výsledek můžeme zaokrouhlit na 6 800 BTU. Abychom získali co nejpřesnější potřebný výkon klimatizační jednotky, musíme ještě připočítat 250 W na každou osobu a technické zařízení v míestnosti. Pokud je naše místnost kancelář pro 1 člověka, který používá při práci notebook, k výkonu podle plochy připočítáme 500 W, resp. přibližně 1 700 BTU.


Do větších místností proto potřebujeme klimatizaci s větším výkonem, do místností, které používáme sporadicky, stačí mobilní klimatizace.


Ventilátory Ochlazovač Mobilní klimatizace Split-klimatizace
Způsob chlazení Díky svému proudu vzduchu nabízí ventilátor příjemné osvěžení během horkých letních dnů. Pomáhá regulovat teplotu vlastního těla a vytváří tak chladící efekt i přesto, že se teplota v místnosti nesnižuje. Ochlazovač vzduchu nasává teplý vzduch, vypařuje vodu a takto chladí vzduch vycházející ze zařízení. To se stará o přímé a příjemné chlazení našeho těla i přesto, že se teplota vzduchu v místnosti nijak podstatně nesnížila. O příjemné chlazení místnosti se stará mobilní klimatizace. Teplý letní vzduch je nasáván a chlazený kompresorem podobně jako v chladničce. Vznikající teplý vzduch je vyveden ven pomocí odpadní hadice. Split-klimatizace využívá chladivo na snížení teploty v místnosti. Vnitřní zařízení split-klimatizace nasává teplý vzduch z místnosti a takto způsobuje odpařování chladiva. Ten je pak dále odváděn do vnějšího zařízení, kde je vypouštěn do okolního vzduchu. Předáním teplého vzduchu se chladivo znovu zkapalňuje a je odváděno potrubím zpět do vnitřního zařízení. Tento koloběh se opakuje tak dlouho, dokud se nedosáhne požadovaná teplota vzduchu v místnosti.
Hmotnost Hmotnost ventilátorů je (v závislosti na modelu) v rozmezí 1-8 kg. Hmotnost ochlazovače vzduchu je v rozmezí 6-10 kg. Hmotnost monobloků je v rozmezí 10-30kg. Hmotnost vnějšího a vnitřního zařízení spolu je přibližně cca 50 kg., Přičemž hmotnost vnějšího zařízení je cca 40 kg a vnitřního zařízení cca 10 kg.
Chladící výkon a velikost místnosti Žádné přímé snížení teploty v místnosti Žádné přímé snížení teploty v místnosti Chladicí výkon mobilních klimatizaci je zpravidla mezi 2-3 kW. Takto můžete zchladit objem místnosti od 80-120 m³. Proto je mobilní klimatizace vhodná spíše do menších místností a spíše na sporadické použití. Split-klimatizace mají zpravidla vyšší chladicí výkon než mobilní klimatizace nebo ochlazovače vzduchu. Jsou obzvláště vhodné do větších místností. Rozsah výkonu začíná u 2,5 kW a může vést až k zařízením s výkonem 12 kW.
Spotřeba energie a energetická účinnost Ze všech zde uvedených zařízení má ventilátor nejnižší spotřebu elektrické energie.
Ve srovnání s monoblock a split-klimatizacemi si ochlazovače vzduchu odkrajují nejméně z nákladů na energii. Spotřeba energie může být docela vyšší než u moderní split-klimatizace. Proto jsou monoblock zařízení ideální na občasné používání. Dobré split-klimatizace mají ve srovnání s mobilními nižší spotřebu elektrické energie. Závisí to od třídy energetické účinnosti. Doporučené jsou třídy A až A +++.
Hlučnost V průměru tišší než jiné klimatizační zařízení. Jelikož ochlazovače vzduchu pracují bez kompresoru, ochlazují vzduch v místnosti mnohem tišší v porovnání s ostatními klimatizacemi. Mobilní zařízení dosahují hlučnost mezi 60-65 dB a jsou v porovnání s ostatními klimatizacemi nejhlučnější. Split klimatizace jsou zpravidla tišší než například mobilní klimatizace. Vnitřní zařízení dosahuje hladinu hluku do 50 dB. Naproti tomu hladina hluku vnějšího zařízení může dosahovat až 60 dB.

Často kladené otázky

Správné umístění se značně projeví na chladícím výkonu a nákladech. Mobilní zařízení byste neměli umisťovat blízko stěn, kromě toho by se v blízkosti neměly nacházet žádné zdroje tepla jako například lampy. Bez ohledu na zvolenou variantu by mě la být v zásadě na dosah elektrická zásuvka. Pokud byste chtěli namontovat split-klimatizace, měli byste tento bod bezpodmínečně zohlednit. V opačném případě může být nezbytné, aby elektrikář natáhl nové vedení pro dodatečnou zásuvku.

Při této variantě můžete na vnější zařízení připojit hned několik vnitřních zařízení. Podle provedení lze připojit až 5 vnitřních zařízení, s touto variantou můžete klimatizovat více místnosti nebo celé patra.

Od toho bychom Vás raději odradili, tuto úlohu byste měli přenechat zkušenému odborníkovi. Při plánování a montáži těchto komplexních zařízení je nezbytné odborné know-how, kromě toho žádná specializovaná společnost neodpovídá za případné chyby a škody během vlastní instalace. Pokud během nesprávné instalace uniká chladicí kapalina, může to mít vážné následky na zdraví a životní prostředí.

Ano. Od 2015 platí nové nařízení s rozšířenými požadavky. Zákonodárci od roku 2017 nadále ukládají provozovatelům klimatizačních systémů povinnost ukládat předpis R 410A, že na všech systémech s kapacitou chladicí kapaliny nejméně 2,4 kg se musí provést zkouška těsnosti. Pokud je množství chladiva nad hraničními hodnotami, platí další povinnosti týkající se záznamu a skladování.

U zařízení s kapacitou chladiva cca 2,5 až 3 kg se doporučuje servis jednou ročně, při menších zařízeních často stačí servisní interval 2 až 3 roky. Přitom se kontroluje filtr a v případě potřeby se také vymění. Tyto servisní prohlídky provádějí nejčastěji odborníci na klimatizaci, topení a sanitární zařízení, ve složitých zařízení může chladicí techniku kontrolovat i elektrikář.

Mohou existovat různé důvody pro snížení chladicího výkonu. Například nízká hladina chladicí kapaliny nebo zkažený, resp. znečištěný filtr. V případě pochybností byste se měli obrátit na odbornou firmu.

V zásadě byste měli dbát na vztah prostředí k relativní vlhkosti vzduchu a teploty. Doporučuje se chladit místnost ne více než o 6 stupňů v porovnání s venkovní teplotou. Dává to smysl zejména, aby se předcházelo nachlazení a potížím s krevním oběhem, kdyby byl velký rozdíl teplot. Nízká vlhkost vzduchu vysouší sliznice, což může dráždit dýchací cesty. Naopak i je příliš vysoká, projevuje se negativně na termoregulaci osob v místnosti. Ideální vlhkost vzduchu je cca 50 až 60 procent.

V testu klimatizace Stiftung Warentest se zdůraznilo, že účinky na životní prostředí závisí na výběru příslušného chladiva. Zákonodárci nyní zajišťují, aby moderní systémy ke schválení splňovaly vysoké požadavky.

Ano. Mnohé firmy nabízejí speciální dezinfekční spreje, se kterými můžete Vaše zařízení dezinfikovat a tak předcházet tvorbě plísní a choroboplodných zárodků.

Nahoru