Příručka ke klimatizacím:
Testy a srovnání

Klimatizace existují v různých velikostech a provedeních. Které zařízení je to nejlepší pro Váš domov, záleží na různých faktorech. Ukážeme Vám, na co musíte dávat při výběru pozor, jak si vybrat správnou velikost a jaké detaily hrají při porovnávání důležitou roli.

Funkce a rozdíly různých klimatizací

Pokud se pobyt ve vlastním bytě během horkých letních měsíců stává obrovskou zátěží, začnou mnozí lidé uvažovat o koupi klimatizace. Výběr klimatizačních zařízení je velký a sahá od mobilních kompaktních klimatizací přes ochlazovače vzduchu a jednoduché ventilátory až po napevno namontované klimatizace do bytu nebo domu. Vybrat určité model klimatizace může být velkou výzvou. Na prvním a nejdůležitějším místě jsou Vaše individuální požadavky. Podle typu mohou chladící zařízení obsahovat mnohé dodatečné funkce, jako například čištění, zvlhčování vzduchu nebo funkce topení během zimních měsíců.

Podle druhu zařízení se liší i ve způsobu fungování, proto se jen těžko paušálně odpovídá na otázku, který model je ten nejlepší. Rozhodující jsou vždy určité faktory, jako Vaše individuální potřeby a dostupný rozpočet. Abyste se rozhodovali snadněji, nabízíme Vám následující obsáhlý pohled na výhody a nevýhody různých klimatizací a chladících zařízení a zároveň Vám vysvětlíme jejich funkce.

Ventilátory - jednoduché, ale efektivní

Der Erfrischungssturm: Mit dem Klarstein Silent Storm Standventilator ist für das perfekte Raumklima gesorgt!

Tip na produkt

Stojanový ventilátor Silent Storm

Silent Storm se stará s 5 režimy ventilace a 10 intenzitami větru o osvěžující vánek při nízké hladině hluku.

 • Obzvláště tichý: s 32 dB je takový tichý jako šeptání
 • Flexibilní: nastavitelná výška a sklon rotoru se zapínatelnou oscilací
Přejít na produkt

Co bychom během některých teplých dní dali za příjemný vánek? Pokud se Vám zdá, že vzduch v kanceláři nebo doma prostě stojí, mohou být ventilátory nápomocné. Pomocí listů rotoru vytvářejí příjemný proud vzduchu, a pokud je postavíte před okno, mohou pomáhat při výměně vzduchu v místnostech, kde je dusno. Oproti mobilním klimatizacím nebo ochlazovačem, nemají žádný zabudovaný chladící mechanismus jako je vodní nádrž nebo chladicí akumulátory. Chlazení probíhá pouze prouděním vzduchu.

  Výhody

 • Malé nároky na místo
 • Jednoduchý provoz
 • Levnější než napevno montované zařízení
 • Mobilní

  Nevýhody

 • Omezený dosah
 • Žádné snížení teploty vzduchu

Ochlazovač vzduchu - kompaktní klimatizace bez hadice

Das 4-in-1 Klimagerät Skyscraper Ice von Klarstein überragt optisch und leistungstechnisch seine Kollegen und bringt frische Luft in deine Räume.

Tip na produkt

Ochlazovač vzduchu Skyscraper Ice 4v1

Skyscraper je skutečně všestranný: funguje jako ventilátor a zároveň chladí, zvlhčuje a ionizuje vzduch.

 • Chlazení díky 6 litrové nádrži na vodu
 • Ionizace vzduchu na odstranění zápachů a choroboplodných zárodků
Přejít na produkt

Teplota stoupá a Vy se chcete zchladit? Existují různá provedení mobilních klimatizací. Mnozí spotřebitelé hledají zařízení bez odpadové hadice a zároveň nechtějí používat ani žádné chladivo. Kompaktní chladič vzduchu je zajímavá alternativa k ventilátorům, mini klimatizacím a split-klimatizacím. Funguje kompletně bez energeticky náročného chladicího okruhu s chladivem a kompresorem.

Snižování teploty vzduchu v místnosti probíhá na fyzikálním principu odpařování za studena. Ochlazovač je stavěn na principu ventilátoru: chlazení proudu vzduchu probíhá na přirozeném principu vypařování vody: 3v1 chladič nasává zezadu teplý vzduch a vede jej přes odpařovač. Voda mu odebírá teplo a výstupní proud vzduchu je chladnější. To přináší osvěžení pro tělo při každé činnosti. Vzduch je zároveň obohacen příjemnou vlhkostí, což zajišťuje úlevu během horkých dnů nebo v zimě při vzduchu z topení. Nádrž na vodu musíte pravidelně doplňovat. Dodatečně lze použít chladící akumulátory nebo kostky ledu. Především pro alergiky jsou ochlazovače velmi praktické, pokud mají zabudované vzduchové filtry.

  Výhody

 • Malé nároky na místo
 • Jednoduchý provoz
 • Levnější než napevno montované zařízení
 • Mobilní

  Nevýhody

 • Žádné snížení teploty vzduchu
 • Není vhodný pro regiony s vysokou vlhkostí vzduchu
 • Omezený dosah

Mobilní klimatizace na snadné použití

Die Klarstein Pure Blizzard 3 2G Klimaanlage sorgt für klare, gekühlte Raumluft an heißen Sommertagen

Tip na produkt

Pure Blizzard 3 2G 3v1 klimatizace

Pure Blizzard nabízí během horkých letních dnů čistý, chladný vzduch v místnosti a pomocí ventilátoru a odvlhčovače vzduchu se stará o příjemné klima v místnosti.

 • Zařízení 3v1: klimatizace, odvlhčovač vzduchu a ventilátor
 • Vývod vzduchu pomocí odpadní hadice: dodání včetně těsnění na okna
Přejít na produkt

Pro tuto variantu se uchytilo i pojmenování Monoblock. Teplý vzduch je nasáván a pomocí kompresoru vedeného uvnitř zařízení přes zabudovaný chladící okruh. Tam je ochlazen a nakonec znovu vypouštěn do místnosti jako chladný proud vzduchu. Teplý odpadní vzduch je následně vnější odpadní hadicí ven.

Podobně jako u odsavačů vzduchu můžete hadici jednoduše vyvést ven přes pootevřené okno. Vhodný montážní materiál, se kterým můžete hadici spolehlivě umístit a utěsnit, bývá zpravidla součástí dodávky. Rozsáhlé stavební práce nejsou při tomto typu zařízení potřebné. To, že můžete přenosnou klimatizaci jednoduše přenést a umístit do jiné místnosti, nabízí rozhodující výhodu.

  Výhody

 • Malé nároky na místo
 • Jednoduchá instalace na dveře nebo okno
 • Levnější než napevno montované zařízení
 • Efektivní snížení teploty v místnosti

  Nevýhody

 • Nutné umístění u okna nebo dveří
 • Vyšší spotřeba elektrické energie v dlouhodobém provozu
 • Není vhodný pro regiony s nízkou vlhkostí vzduchu

Jak funguje split -klimatizace?

Mit der leistungsstarken und umweltschonenden Klarstein Windwaker Eco Split-Klimaanlage dank vieler Einstellungsmöglichkeiten jederzeit ein perfektes Raumklima

Tip na produkt

Split -klimatizace Windwaker Eco

Ideální klimatické podmínky ve vlastním bytě: split-klimatizace Windwaker Eco s třídou energetické účinnosti A ++/A +, průtokem vzduchu 610 m³/h a pěti různým režimům provozu Vám to umožní.

 • Nastavení teploty mezi 16 a 30 °C
 • třída energetické účinnosti v režimu chlazení: A ++/režim topení: A +
Přejít na produkt

Tato varianta sestává ze dvou zařízení, z vnitřního a vnějšího. Vnitřní zařízení nasává vzduch z místnosti, následně ho filtruje a chladí. Druhé zařízení je umístěno venku a obsahuje chladící kompresor. Obě zařízení jsou namontovány napevno a jsou spojeny hadicovou trubkou. Hlavní výhodou této varianty je tichý provoz, protože se hlučný kompresor nachází venku. U mnohých split-klimatizací je možná reverzní funkce, která umožňuje použití v zimě jako topení. Samotnou montáž byste měli přenechat zkušeným odborníkům.

  Výhody

 • Dvoudílný pracovní princip = zvýšený chladící výkon
 • Nízká hladina hluku v místnostech
 • Teplota v místnosti se dá dobře udržovat na konstantní úrovni
 • Často jsou vybaveny reverzní funkcí = použití jako topení

  Nevýhody

 • Nutná odborná montáž
 • Vyšší pořizovací náklady než mnohé mobilní klimatizace
 • Vyšší náklady na energii při používání jako topení

Výpočet chladícího výkonu (mobilních) klimatizací.

Chladicí výkon je důležitý faktor při koupi nové klimatizace. Porovnání různých modelů ukazuje, že se výkon může zcela lišit. Provozní náklady ovlivňuje to, kolik tepelné energie zařízení odvádí za jednotku času. Kromě toho je rozhodující, zda je vybrané zařízení optimální pro příslušnou velikost místnosti. Na jedné straně poddimenzované zařízení nedokáže dostatečně vychladit vzduch v místnosti, tak jak na straně druhé nepříliš doporučená i předimenzovaná volba. Pro chladící výkon jsou důležité dvě měřicí jednotky: BTU a (kilo) watty.

BTU znamená British Thermal Unit (britská tepelná energie) a při klimatizacích označuje jejich výkon (za hodinu). Touto rovnicí vypočítáte správný chladící výkon pro Vaši velikost místnosti: vynásobte plochu Vaší místnosti v metrech čtverečních 60 watty (při dobré izolaci a slabým slunečním zářením) a 100 watty (při slabé izolaci a silným slunečním zářením). Příklad:

20 m² x 100 W = 2000 W

(1000 W = 1 kW = 3412,14 BTU)

Takže v místnosti o rozloze 20 čtverečních metrů, slabou izolací a silným slunečním zářením, potřebujete zařízení s chladicím výkonem od 2 kW a 6800 BTU/h.

Výběr správného výkonu klimatizace ovlivňují, kromě izolace a slunečního záření, i počet osob a technická zařízení v místnosti. Přidejte ještě asi 250 wattů na každou osobu i příkon každého spotřebiče v místnosti ve wattech. Jaký příkon zařízení má, naleznete v návodu k obsluze nebo na typovém štítku zařízení.

Z toho vyplývá, že do větších místností potřebujte výkonnější zařízení, abyste dosáhli efektivního chlazení. Do menších místností, které používáte jen sporadicky, můžete použít mobilní klimatizaci s odpadovou hadicí (bez hadice už neexistují). Na pevno montované zařízení je perfektní jako klimatizace do ložnice, náklady jsou ale často vyšší.

Srovnání klimatizaci - zůstat cool s vhodnou klimatizací


Ventilátory Ochlazovač Mobilní klimatizace Split-klimatizace
Způsob chlazení Díky svému proudu vzduchu nabízí ventilátor příjemné osvěžení během horkých letních dnů. Pomáhá regulovat teplotu vlastního těla a vytváří tak chladící efekt i přesto, že se teplota v místnosti nesnižuje. Ochlazovač vzduchu nasává teplý vzduch, vypařuje vodu a takto chladí vzduch vycházející ze zařízení. To se stará o přímé a příjemné chlazení našeho těla i přesto, že se teplota vzduchu v místnosti nijak podstatně nesnížila. O příjemné chlazení místnosti se stará mobilní klimatizace. Teplý letní vzduch je nasáván a chlazený kompresorem podobně jako v chladničce. Vznikající teplý vzduch je vyveden ven pomocí odpadní hadice. Split-klimatizace využívá chladivo na snížení teploty v místnosti. Vnitřní zařízení split-klimatizace nasává teplý vzduch z místnosti a takto způsobuje odpařování chladiva. Ten je pak dále odváděn do vnějšího zařízení, kde je vypouštěn do okolního vzduchu. Předáním teplého vzduchu se chladivo znovu zkapalňuje a je odváděno potrubím zpět do vnitřního zařízení. Tento koloběh se opakuje tak dlouho, dokud se nedosáhne požadovaná teplota vzduchu v místnosti.
Hmotnost Hmotnost ventilátorů je (v závislosti na modelu) v rozmezí 1-8 kg. Hmotnost ochlazovače vzduchu je v rozmezí 6-10 kg. Hmotnost monobloků je v rozmezí 10-30kg. Hmotnost vnějšího a vnitřního zařízení spolu je přibližně cca 50 kg., Přičemž hmotnost vnějšího zařízení je cca 40 kg a vnitřního zařízení cca 10 kg.
Chladící výkon a velikost místnosti Žádné přímé snížení teploty v místnosti Žádné přímé snížení teploty v místnosti Chladicí výkon mobilních klimatizaci je zpravidla mezi 2-3 kW. Takto můžete zchladit objem místnosti od 80-120 m³. Proto je mobilní klimatizace vhodná spíše do menších místností a spíše na sporadické použití. Split-klimatizace mají zpravidla vyšší chladicí výkon než mobilní klimatizace nebo ochlazovače vzduchu. Jsou obzvláště vhodné do větších místností. Rozsah výkonu začíná u 2,5 kW a může vést až k zařízením s výkonem 12 kW.
Spotřeba energie a energetická účinnost Ze všech zde uvedených zařízení má ventilátor nejnižší spotřebu elektrické energie.
Ve srovnání s monoblock a split-klimatizacemi si ochlazovače vzduchu odkrajují nejméně z nákladů na energii. Spotřeba energie může být docela vyšší než u moderní split-klimatizace. Proto jsou monoblock zařízení ideální na občasné používání. Dobré split-klimatizace mají ve srovnání s mobilními nižší spotřebu elektrické energie. Závisí to od třídy energetické účinnosti. Doporučené jsou třídy A až A +++.
Hlučnost V průměru tišší než jiné klimatizační zařízení. Jelikož ochlazovače vzduchu pracují bez kompresoru, ochlazují vzduch v místnosti mnohem tišší v porovnání s ostatními klimatizacemi. Mobilní zařízení dosahují hlučnost mezi 60-65 dB a jsou v porovnání s ostatními klimatizacemi nejhlučnější. Split klimatizace jsou zpravidla tišší než například mobilní klimatizace. Vnitřní zařízení dosahuje hladinu hluku do 50 dB. Naproti tomu hladina hluku vnějšího zařízení může dosahovat až 60 dB.

Často kladené otázky

Správné umístění se značně projeví na chladícím výkonu a nákladech. Mobilní zařízení byste neměli umisťovat blízko stěn, kromě toho by se v blízkosti neměly nacházet žádné zdroje tepla jako například lampy. Bez ohledu na zvolenou variantu by mě la být v zásadě na dosah elektrická zásuvka. Pokud byste chtěli namontovat split-klimatizace, měli byste tento bod bezpodmínečně zohlednit. V opačném případě může být nezbytné, aby elektrikář natáhl nové vedení pro dodatečnou zásuvku.

Při této variantě můžete na vnější zařízení připojit hned několik vnitřních zařízení. Podle provedení lze připojit až 5 vnitřních zařízení, s touto variantou můžete klimatizovat více místnosti nebo celé patra.

Od toho bychom Vás raději odradili, tuto úlohu byste měli přenechat zkušenému odborníkovi. Při plánování a montáži těchto komplexních zařízení je nezbytné odborné know-how, kromě toho žádná specializovaná společnost neodpovídá za případné chyby a škody během vlastní instalace. Pokud během nesprávné instalace uniká chladicí kapalina, může to mít vážné následky na zdraví a životní prostředí.

Ano. Od 2015 platí nové nařízení s rozšířenými požadavky. Zákonodárci od roku 2017 nadále ukládají provozovatelům klimatizačních systémů povinnost ukládat předpis R 410A, že na všech systémech s kapacitou chladicí kapaliny nejméně 2,4 kg se musí provést zkouška těsnosti. Pokud je množství chladiva nad hraničními hodnotami, platí další povinnosti týkající se záznamu a skladování.

U zařízení s kapacitou chladiva cca 2,5 až 3 kg se doporučuje servis jednou ročně, při menších zařízeních často stačí servisní interval 2 až 3 roky. Přitom se kontroluje filtr a v případě potřeby se také vymění. Tyto servisní prohlídky provádějí nejčastěji odborníci na klimatizaci, topení a sanitární zařízení, ve složitých zařízení může chladicí techniku kontrolovat i elektrikář.

Mohou existovat různé důvody pro snížení chladicího výkonu. Například nízká hladina chladicí kapaliny nebo zkažený, resp. znečištěný filtr. V případě pochybností byste se měli obrátit na odbornou firmu.

V zásadě byste měli dbát na vztah prostředí k relativní vlhkosti vzduchu a teploty. Doporučuje se chladit místnost ne více než o 6 stupňů v porovnání s venkovní teplotou. Dává to smysl zejména, aby se předcházelo nachlazení a potížím s krevním oběhem, kdyby byl velký rozdíl teplot. Nízká vlhkost vzduchu vysouší sliznice, což může dráždit dýchací cesty. Naopak i je příliš vysoká, projevuje se negativně na termoregulaci osob v místnosti. Ideální vlhkost vzduchu je cca 50 až 60 procent.

V testu klimatizace Stiftung Warentest se zdůraznilo, že účinky na životní prostředí závisí na výběru příslušného chladiva. Zákonodárci nyní zajišťují, aby moderní systémy ke schválení splňovaly vysoké požadavky.

Ano. Mnohé firmy nabízejí speciální dezinfekční spreje, se kterými můžete Vaše zařízení dezinfikovat a tak předcházet tvorbě plísní a choroboplodných zárodků.

Nahoru