Buďme víc zodpovědní, buďme víc EKO 

I pomocí Klarstein můžete ochránit životní prostředí

Klimatická krize, téměř nekontrolovatelná produkce CO2, plastů a odpadu vůbec, nadměrné kácení lesů… K naší planetě se chováme nezodpovědně a ona si začíná vybírat svoji daň. Například změnou klimatu v podobě extrémních výkyvů teplot.

Dobrou zprávou je, že i malé změny na úrovni jednotlivce mohou nepříznivý vývoj změnit. Překvapivě stačí poměrně malé krůčky, víc zodpovědnosti při výběru toho, co nakupujete, a občas, aspoň trochu, překonat svoje pohodlí. Začněme proto nový rok víc při Z(z)emi.

Slovníček ekologicky zodpovědných

Zorientovat se v zodpovědném přístupu k životnímu prostředí není problém, když poznáte základní pojmy. Připravili jsme pro vás krátký slovníček, díky kterému bude všechno hned jasnější.

Recyklace

Opětovné použití už použitých předmětů a materiálů

Fair-trade

Obchod, který nakupuje od výrobců za férové ceny, čímž výrobce podporuje a přispívá tak k udržitelnému rozvoji

Upcyklace

Upcyklujeme, když pro nás už staré a nepotřebné předměty opravíme/vylepšíme a někdo jiný je dále používá

Vermikompostování

Kompostování pomocí dešťovek, které dokážou strávit biologický odpad a vylučují látky bohaté na živiny

Zero Waste

Filozofie nás nabádá k minimalizování tvorby odpadu. Pozor, jejím cílem není nevytvářet vůbec žádný odpad, ale vědomě se chovat tak, abychom ho vyprodukovali minimum. Například abychom nekupovali ovoce a zeleninu v plastových obalech.

GMO Free

GMO jsou geneticky modifikované plody. Účelem genetické úpravy je dosáhnout rychlejšího růstu nebo vyšší úrody. Objevují se názory, že tyto potraviny jsou zdraví škodlivé a enormně zatěžují planetu.

Buďte EKO i v práci

Přirozeně se zodpovědně k životnímu prostředí chováme tam, kde trávíme nejvíc času. Pro mnohé je tímto místem kancelář. Když se zamyslíte, co byste na vašem pracovišti mohli zlepšit, abyste byli víc EKO, přijdete na opravdu hodně drobností.

Co nejjednodušší můžete udělat pro to, aby byla vaše kancelář eko-friendly?

  • Omezte tisk dokumentů na nezbytné minimum.

    Vytvořit elektronický archív už není problém, navíc vám tento způsob archivace ušetří spoustu místa.  

  • Vyměňte klasický blok za aplikaci na poznámky.

    Kromě toho, že budete zodpovědnější k životnímu prostředí, budete mít poznámky vždy u sebe, protože se aplikace automaticky aktualizují na všech zařízeních, na která je nainstalujete.

  • Používejte v kuchyňce vlastní nádobí.

    Ušetříte tak velké množství plastu, v němž je jídlo běžně zabalené. Když vlastní nádobí nemáte, odpad aspoň poctivě separujte. A separovat se vyplatí i zbytky z ovocného baru, velmi oblíbeného zaměstnaneckého benefitu. Tento odpad může zužitkovat váš kolega, nadšený zahrádkář.

  • Vyměňte v kanceláři kávovar za klasický pákový či ten s mlýnkem.

    Kapslové kávovary mají na svědomí obrovské množství úplně zbytečného plastového odpadu. Navíc čerstvě umletá káva je chutnější. Budete také zodpovědnější k životnímu prostředí.

Víte, co kam patří?

Separovat nestačí. Důležité je, abyste separovali správně. I když se může zdát, že je to jednoduché, sem tam se pomoc hodí každému. Máme pro vás malý návod, co do kterého odpadkového koše patří a co naopak nepatří

PLAST

kelímky od jogurtů

obaly z kosmetiky, čisticích prostředků, těstovin, luštěnin, sladkostí, sýrů, ...

polystyrén

plastové a mikrotenové sáčky

PET lahve

balicí fólie

nadměrně znečištěné obaly

obaly z nebezpečných látek (od motorových olejů, barev, laků, tekutých lepenek atd.)

podlahové krytiny

novodurové trubky

plastový nábytek a jiný velký plastový odpad se odevzdává ve sběrném dvoře

SKLO

nezálohované lahve od nápojů

skleněné sklenice včetně těch od majonézy nebo hořčice

skleněné střepy

tabulové sklo ze dveří i oken

keramika

zrcadla

drátěné, pokovené nebo pozlacené sklo

autosklo

displeje

porcelán

Papír

krabice – karton

časopisy, noviny

papírové obaly a tašky

mastný, mokrý a jinak znečištěný papír

kancelářský papír bez kovových sponek

papírové obálky bez plastové fólie

skartovaný papír

knihy bez tvrdé vazby

papírové obaly od potravin

dehtový nebo asfaltovaný papír

hygienické sáčky

hygienické vložky nebo plenky

chirurgické papírové roušky

papírové kuchyňské utěrky

celofán

alobal

tvrdé vazby knih

TIP: Kontejnery určené na separování odpadu mohou mít více barev. Například černý kontejner je určený na komunální odpad, bílý na čiré sklo, hnědé jsou určené zase na biologicky rozložitelný odpad.

Klarstein eko vychytávky?

Se zodpovědným přístupem k životnímu prostředí vám pomohou i naši Klarstein pomocníci.

Dejte krabicím nový život!

Krabice z dárků nemusí nutně skončit v koši, samozřejmě v tom na papír. S trochou kreativity je můžete znovu použít. Často stačí nůžky, lepidlo, trocha barvy nebo okrasný papír a najednou máte doma nový:

pelech pro vaše domácí mazlíčky

nové nádoby na separovaný odpad

úložný prostor na drobné a střední věci

zakladač na papíry

šperkovnici

Čím méně plastů, tím lépe

Ročně se v Evropě vyrobí 58 milionů tun plastů. Až 40 % z toho jsou obaly. Možná by to nebyl až takový problém, kdybychom tyto plasty dokázali recyklovat nebo se jich ekologicky zbavit. Opak je pravdou, čehož smutným důkazem je i igelitová taška na dně Marianského příkopu.

Pokud my, koncoví zákazníci, přestaneme používat plasty, jejich produkce v Evropě by mohla klesnout o neuvěřitelných 40 %. Jdeme do toho? Pojďme! Jak na to?

  • Nekupujme ovoce, zeleninu a bylinky v plastových obalech.

  • Jídlo si vařme doma a do práce si nosme jídlo v krabičkách, které můžeme opakovaně použít. Bambusové EKO nádobí je ještě efektivnější.

  • Přestaňme používat plastové slámky, vyzkoušejme kovové nebo skleněné náhrady.

  • Do potravin si nosme vlastní plátěné tašky nebo skládací bedničky, když jdeme na velký nákup.

  • Nápoje nakupujme ve skleněných lahvích, pokud to není nezbytné, nepijme limonády, ale vodu z vodovodu.

  • Na párty nepoužívejme jednorázové plastové nádobí.

Děti jsou budoucnost, naučte je třídit odpad

Co si v mladosti osvojíte, to vám zůstane už po zbytek života. Proto, pokud vám na životním prostředí opravdu záleží a máte děti, „zaučte“ je do ekologického způsobu života co nejdříve. Začít můžete například recyklováním, které se dá dětem vysvětlit i hravou formou.

Vlastní koše na separovaný odpad

Pokud chcete děti do čehokoliv zapojit a motivovat je, musíte je zabavit. Vytvořit si vlastní nádoby na separovaný odpad, například z krabic, ve kterých byly zabalené kuchyňské spotřebiče. Krabice spolu s dětmi pomalujte tak, aby si snadno zapamatovaly, co kam patří.

Povídejte si o tom, co děláte

Povídat si s dětmi o tom, co děláte a proč to děláte, je nejlepší způsob, jak je něco naučit. Proto, když půjdete cokoliv vyhazovat, dělejte to se svými ratolestmi a povídejte jim o tom. Například: Tyto slupky z jablíček patří do biologického odpadu. Víš, který kontejner to je? Vyhodíš je?

Edukativní online obsah

Pro děti je dnes přístup do online světa absolutně samozřejmý a je na rodičích, aby svým ratolestem vybrali vhodný obsah. Například o recyklaci. Na toto téma na YouTube najdete mnoho pohádek, jejichž cílem je děti vzdělat. Abyste děti aktivně do vzdělávání zapojili, vyhledejte hry, které v recyklování edukují.

Před vyhozením smetí zkontrolujte

Než půjdete odpad vyhodit, společně s dětmi zkontrolujte, zda je všechno správně roztříděné. Povídejte si s dětmi o tom, co a kam patří, a vysvětlete jim proč. Pokud se dá něco z odpadu použít znovu, společně vymyslete jak, a udělejte to. Například i na staré noviny se dá kreslit.

Snižte spotřebu energie na minimum

Příjemné teplo během zimy nebo naopak chládek v letních měsících je skutečný komfort. Ale v mnohých případech je to komfort, za který platíme vysokou ekologickou daň. I to je důvod, proč se dnes už téměř neprodávají plynové kotle nebo se masívně přestává topit uhlím.

Jako rozumné řešení se jeví použít elektrické topení. To je dostatečně výkonné, na instalaci není až tak náročné a můžete ho velmi snadno a přesně ovládat. K dispozici také máte přenosná elektrická topná řešení, která zvládnou vyhřát celou místnost. To oceníte, například, v rodinných domech, kdy potřebujete mít příjemnou atmosféru jen v obýváku, zatímco v ložnici bude chlad, který mnozí preferují pro spánek.

Ještě ekologičtěji topit nebo chladit budete pomocí smart vytápěčů. Ty můžete ovládat pomocí aplikace na dálku, nastavit přesný čas, kdy se má topení spustit, také ho můžete vypnout, pokud jste tak neudělali při odchodu z domu. Na dálku také můžete nastavit temperování, které výrazně snižuje spotřebu energie.

Nahoru