3 letá záruka 14 dní na vrácení zboží

Poradíme vám, jak si vybrat stylovou vinotéku

Ať už jste milovníkem kvalitního vína, nebo si připijete jen příležitostně, vinotéka není pouze o dokonale vychlazeném víně, ale také o funkčním designu. Návštěva vás už jen tak nepřekvapeni, protože vychlazenou láhev dobrého vína budete mít vždy po ruce. A uvidíte, že si stylového doplňku v kuchyni či obývacím pokoji hosté ihned všimnou. Nevíte si rady, která vinotéka je pro vás ta pravá? Rádi vám poradíme.

1. Kolik lahví skladujete?

Zamyslete se, kolik lahví vína doma obvykle máte. Ty by se vám určitě hodily vychlazené na správnou teplotu. Pokud jste příležitostní vinaři, bohatě vám postačí i menší vinotéka s kapacitou 8 až 16 lahví. Pokud máte doma obdivuhodnou sbírku vín, případně hledáte větší vinotéku do provozu či restaurace, v nabídce máme i modely vyšší třídy s kapacitou až 100 a více lahví.

2. Pijete bílé, červené či šumivé?

Ať jste milovníkem červeného vína, nebo pořádně vychlazeného šampaňského, důležitější je uvědomit si, zda skladujete jen jeden druh vína, nebo více. Pokud máte rádi jeden druh, výbornou volbou pro vás bude jednozónová vinotéka. Pokud chladíte bílé, červené i šumivé, potřebovat budete vícezónovou vinotéku. Ta má různé teplotní zóny, oddělené přihrádkami. Pro každou zónu lze požadovanou teplotu nastavit samostatně. Tím si zajistíte dokonalý zážitek, protože víno budete popíjet vždy v jeho nejvyšší kvalitě.

3. Jakou mají vinotéky spotřebu energie?

Myslete na to, že vinotéka je spotřebič s celodenním provozem. Proto při výběru věnujte pozornost i energetické třídě, stejně jako například při výběru chladničky. Podle zákona má každý spotřebič na energetickém štítku zařazení do energetické třídy. Ty nejšpičkovější a tudíž nejúspornější spotřebiče mají označení A (nebo A +, A ++) a naopak energeticky nejnáročnější nesou označení G.

Co to znamená při vinotékách? Ty s termočlánkem se pohybují v nižších cenových skupinách, ale ve srovnání s vinotékami s kompresorem mají až dvojnásobně vyšší spotřebu elektrické energie. Bonusem vinoték s termočlánkem je na druhé straně nulová hlučnost a také nulové vibrace. Kompresorová vinotéka vyžaduje vyšší vstupní investici, ale ta se vám brzy vrátí v podobě energetických úspor. Jako bonus, kompresorové vinotéky mají mnohem vyšší výkon a také účinnost chlazení.

 

4. Umístění vinotéky

Je jedno, zda se rozhodnete pro vestavnou, nebo volně stojící vinotéku, dobře si promyslete její umístění. Na vinotéku by neměly dopadat přímé sluneční paprsky. Ty by znehodnotily i samotné víno, ale také zvýšily energetickou spotřebu vinotéky. Zadní část vinotéky potřebuje dostatečný prostor pro odvádění tepla, aby nedocházelo k přehřátí spotřebiče. Také myslete na to, že vinotéka má otevírací dvířka a budete se k ní muset nějak dostat a s vínem manipulovat.

5. Materiály a jejich designová funkce

Nejpoužívanějšími materiály u vinoték jsou sklo, nerezová ocel a dřevo. Vypadají designově a jsou praktické. Finančně dostupnější alternativou jsou chromové drátěné police. Dřevěné police zas napomáhají při udržování optimální vlhkosti ve vinotéce. Sklo na dvířkách najdete v matné, čiré, případně tónované variantě. Záleží jen na vašem citu pro design.

Nahoru